Windows 8 suured eesmärgid

Windows on olnud kõige levinum operatsioonisüsteem (süle)arvutites kogu oma eksistentsi jooksul.Kui aga uurida, missugused seadmed teevad tehnoloogiamaailmas ilma uuel aastakümmendil, näeme siinkohal eriti teravalt esile tungimas nutitelefone ja tahvelarvuteid. Kuigi antud segment ei ole Microsoft’ile võõras, ei ole tarkvarahiid ennast nendel aladel kuigi tugevana näidanud.

Metro liides

Nii ongi vastu võetud äritasandil täiesti arusaadav otsus viia ettevõtte kõige populaarsem toode ka järjest kiiremini kasvavale turule. Ehk teisisõnu, Windows’i operatsioonisüsteem peab olema suuteline töötama ka nutikates kaasaskantavates seadmetes. Lihtne öelda, meeletult raske teha.

 

Nimelt on nutiseadme ja traditsioonilise arvuti vahel mitmeid põhimõtteliselt erinevaid tehnoloogilisi ja kasutamisega seotud erinevusi. Alustades kõige tähtsamast, seadme tuumast - nutiseadmete südame moodustavad ARM protsessorid, mille arhitektuur ja tööpõhimõtted on piisavalt erinevad arvutites laialdaselt levinud CPU-de (central processing unit) omast.

Tundub siiski, et see probleem on üsna kiirelt lahenenud ning ARM tüüpi protsessoreid kasutatakse täna juba ka mitmete “päris” sülearvutite südamena. Rääkimata siinjuures tootjate uudis-vihjetest, mis kinnitavad ARM-protsessoritega varustatud sülearvutite peatset müügile paiskamist. Microsoft omalt poolt on andnud teada ainult ARM-protsessoritele mõeldud versiooni loomisest, nimetusega Windows RT.

Metro kasutajaliides Teiseks väga oluliseks erinevuseks arvutite ning nutiseadmete vahel on nende kasutamise erinevus - traditsioonilist arvutit juhitakse enamasti hiire ja klaviatuuriga. Nutiseadmed seevastu kasutavad puutetundlikke ekraane. Arusaadavalt esitavad erinevad juhtimis- ja sisestamisviisid kasutajaliidesele sootuks omamoodi nõudeid.

Põhiliselt just nende kahe asjaolu tõttu kahtlevad mitmed kriitikud tulevase Windows’i edus. Ning teatud osas on neil ka õigus - Windows 8 on esialgu kindlasti harjumatu laua- ja sülearvuti kasutajale. Samal ajal tahvelarvutite puutetundlikel ekraanidel on aga antud kasutajaliidese kasutamine igati lihtne, loogiline ja huvitav.

Metro liides loob Windows’i jaoks sootuks uue maailma, mille kasutamine ei meenuta enam ühestki küljest traditsioonilist “akendega” Windows’i. Muutuste põhjalikkusest annab tunnistust seegi, et silma alt ära on kadunud ka Start menüü nupp. Otseselt on sellest saanud hoopis kiirvaliku menüü, mille abil saab hõlpsasti ligi Seadetele, Seadmetele, Jagamisele ja Otsingule.

Edaspidi tuleb ära harjuda kogu info koondamisega Windows’i avakuvale, mis on kindlasti tuttavlik kõigile Windows Phone’i kasutanud inimestele. Rakendused, mille ülesanne on info kuvamine Internetist (näiteks kontakti Twitter’i uuendused, meilid, RSS-vood jne), saavad nüüd võimaluse kogu selle info saatmiseks avakuvale.

Tulemuseks ongi erinevad kastikesed, mille sees kuvatakse vastavalt rakendusele tema uusi teateid, pilte jpm. Siiski ei ole Microsoft tavapärasest töölaua-keskkonnast täiesti loobunud. Tõsi, nutiseadmetes on antud liidese kasutamine oluliselt piiratud - Microsoft valib vaid loetud rakendused, mille kasutamine on seal võimalik (näiteks Office’i pakett).

ALLIKAS: DIGITARK

 

 

Prindi

ITHOOLDUS EESTI OÜ

Reg.nr. 10250525
KMKR Nr: EE100225950
Turu 34b,
51004 Tartu, Eesti

Swedbank
IBAN: EE632200221017995424

Avatud / Suletud

Esmaspäev - Neljapäev
9.00 - 16.00
Laupäev - Suletud
Pühapäev - Suletud

Kontaktid

Seadmete ja teenuste müük

+372 601 6464
+372 50 20 212

Arvutihooldus ja teenindus

+372 641 4883
+372 51 00 345

E-post
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.