Wifi- ja sidevõrgud
Arvutivõrk ja kaabelvõrk
Side- ja arvutivõrgud on muutunud meie igapäevatöös möödapääsmatuteks ja väga olulisteks. Side- ja arvutivõrgusüsteem moodustub erinevatest seadmetest: arvutid, telefonid, serverid, ruuterid, switchid, kaablivõrk jne. Arvuti- ja sidevõrk võib olla kaabelvõrk, kus kõik seadmed ühendatakse võrku kaabliga või traadita võrk(wifi), mis levib mööda õhku vastavalt sagedusel 2,4GHz või 5GHz.
Arvutivõrgu ehitamine 2 või mitme arvuti vahel kaabliga on suhteliselt odav ja töö teeb valmis kahe - kolme tunniga. Omades mitut arvutit ja ühte internetiühendust, saab võrguressursse jagada kõigi arvutite vahel läbi võrgu.
Arvutivõrgul on veel palju teisi eeliseid. Samuti saab hoida mahukaid faile ühes arvutis, nii hoiab kokku kettarumi. Näiteks asub ühe arvuti kettal mp3 kogum või siis suured video- ja dokumendifailid. Ka printerit on võimalik kõigi arvutite vahel jagada. Kõige lihtsam ja kergem moodus on nn. peer-to-peer(võrdõigusvõrk) võrgud, kus kõik arvutid on nii serverid kui kliendid ja kõigil on võrdsed õigused.
Arvutivõrgu paigaldamisel lähtume standarditest (CAT5, CAT5+, CAT6, CAT7) ja kliendi vajaduste iseärasustest. Kogemused arvutivõrkude on meile aastast 1997, kui seda alles hakati paigaldama.
Juhtmeta võrgud
Wi-Fi ehk juhtmevaba arvutivõrk on mõeldud mugavaks traadita ühenduse loomiseks võrguvõimeliste seadmete vahel.
Kodu ja kontori tingimustes on sellisteks seadmeteks üldjuhul sülearvutid ja nutiseadmed.
Wi-Fi leviala on sõltuv vastavatest võrguseadmetest. Ehk näiteks maja 1-korrus, ettevõtte kontor või väliterrass. Võimendades raadiosignaali, võime tekitada olukorras, kus wifi signaal sellised piire ei tunne ja võib levida lausa majast mööduva suure maanteeni või kortermaja juhtumil naabrite korteritesse.
Kui selline vabalt leviv raadiovõrk on ilma paroolita, siis võib selle külge haakida mistahes arvuti väljaspool kodu. Oluline oleks seda turvata krüpteeritud salasõnaga või piirata leviala.
Uuringutest on selgunud, et suur osa juhtmeta võrgu häiretest on põhjustatud ebakorrektsest seadme paigutusest, kus lähedal asuv samas sagedusalas seade segab teise seadme signaali levimist või kehvadest aktiivseadmetest.
Süsteemi seadmed soovitame paigaldada arvestades kasutajate arvu ja nende iseärasusi. Eriti oluline on see just suure arvuga kasutajate piirkonnas või suurtes tööstustes. Oleme paigaldanud erinevaid lahendusi just tootmise ja tööstusega tegelevatele ettevõtetele.
Keskhaldusega (juhtkontrolleriga) lahendus võimaldab ühest kohast hallata kõiki tugijaamu, piirata võrgukiirust, vaadata võrguliikluse statistikat. Wi-Fi kasutajad on võimalik eraldada turvalisses VLAN võrku kus neil puudub ligipääs muule infosüsteemile.
Pakume erinevaid suurema töökindluse ja -läbilaskevõimega ruutereid ning juhtmevabavõrgu jagajaid (AP) maailmas tunnustatud firmadelt CISCO, ZYWALL, RUCKUS, ENGENIUS jt.
Optilised sidevõrgud
Kiudoptilisi (valguskaabli) võrke on juba aastaid peetud lairiba-multimeediumrakenduste edastamise kõige tulevikukindlamaks tehnoloogiaks. Kiudoptilisi võrke kasutatakse suure mahutavusega võrkudes ja pikkade vahemaade puhul, nt. üle 100m pikkuse liini jaoks oleks otstarbekas kasutada optilist kaabelühendust. Samuti kasutatakse optilisi võrke elektromagnetiliste häirete eest kaitsmiseks, eriti kriitilise tähtsusega võrkude puhul.
Erinevalt vaskkaablist võimaldab fiiberoptiline kaabel hõlpsalt kiirusi tõsta ning pakkuda praktiliselt piiramatut ribalaiust. Turvalisuse ja töökindluse seisukohalt on optilise kaabeldusega kohtvõrgus häirete all kannatavaid võrgu probleeme alla 10 minuti aastas. Seevastu vaskkaablil põhinevas võrgus on seisakute aeg keskmiselt ligi 5 tundi aastas.
Esimese optilise võrgu ehitasime aastal 2001 ja paigaldame jätkuvalt erinevaid võrke Eesti suurimatele võrgutarbijatele ja teistele ettevõtetele.
Oleme läbinud optikalahenduste paigaldamise ja optika keevitamise koolitused ning oskame leida lahendusi keerulistes võrkudes.