Blogi

Milline on ergonoomiline arvutitöökoht?

IThooldus.ee ergonoomiline kontorArvutiga töötamine on tänapäeval tööelu tavapärane osa ning igas ettevõttes leidub arvutiga töötajaid.

Ennetamaks erinevaid luu- ja lihaskonna vaevusi, on arvutiga töötamisel tähtis jälgida, et töökoht oleks kujundatud ergonoomiliselt ja ohutult.

ITHOOLDUS EESTI OÜ töötajad on läbinud erinevaid ergonoomika koolitusi ning oleme seadistanud sadu ergonoomilisi töökohti suuremates ja väiksemates kontorites.

Töötaja töötamiskoha moodustavad ekraaniga arvuti ja selle juurde kuuluv riist- ja tarkvara, dokumendihoidja, töötool ja -laud, muud abivahendid ning neid ümbritsev töökeskkond.

Töötaja töökoha riskide hindamisel tuleb arvestada töötaja nägemist ohustavaid tegureid, võimalikku füüsilist või vaimset ülekoormust, töökeskkonna ohutegureid (näiteks müra, valgustus, sisekliima), elektriohutus ning töötamiskoha kujunduse ergonoomilisust ja sobivust töötajale.

Mööbli valikul ja ruumi kujundamisel pole tähtis ainuüksi selle väljanägemine, vaid ka selle mugavus ja funktsionaalsus. Uue bürooruumi sisustamisel tuleks lähtuda eelkõige sealsete töötajate vajadustest. Seda eriti väikeses kollektiivis. Allpool toodud nõuandeid võiksite kasutada nii uue mööbli ostul, kui ka oma praeguse töökoha ergonoomilisemaks muutmisel.

Ennetamaks erinevaid luu- ja lihaskonna vaevusi, on töötamisel tähtis jälgida, et töökoht oleks kujundatud ergonoomiliselt. Töötajal peab olema võimalik töötada talle sobivas, mugavas asendis.

Töölaud peab olema piisavalt suur, et mahutada sellele käepäraselt kõik tööks vajalik ning reguleeritav vastavalt kasutaja füüsilistele omadustele.

Tööala optimaalse paigutuse järgi peaksid sagedasti kasutatavad esemed olema kergesti nähtavas kohas ja 45° raadiuses, et vähendada selga väänavaid liigutusi, samuti peaksid need asetsema käeulatuses nii, et selga ei peaks seljatoelt tõstma.

IThooldus.ee ergonoomiline toolaudEriti kasulik ja ergonoomiline eelis on kõrgust reguleeritaval töölaual.

Ühe nupuvajutusega saate reguleerida laua istuva tööasendi jaoks sobivale kõrgusele või tõsta lauda nii kõrgele, et saate tööd teha seistes.

Töölaua pinnaviimistlus peab olema matt, sellelt ei tohi peegelduda laevalgustus.
Laua all peab olema piisavalt ruumi jalgadele, et soovi korral saaks neid välja sirutada ja et väiksemat kasvu töötajatel oleks võimalus mahutada laua alla jalatugi.

Töötool peab vastama selle kasutaja füüsilistele (kasv, kehakaal) omadustele, selle istme ja seljatoe asend peavad olema reguleeritavad ning vajadusel peab töötaja saama kasutada jalatuge. Tool peaks olema viie rattaga ja pöörlev. Polstri paksus võiks olla 3-5 cm ja materjalina tuleks eelistada tekstiili ("mittehingava" polstrimaterjaliga hakkab selg higistama ja püsti tõustes võib külmetuda). Jalgade alla võib vajadusel asetada jalatoe kaldega umbes 20º. Jalatuge tuleks kindlasti kasutada, kui jalgu ei saa põrandale toetada või tooli isteplaat soonib reisi. Istumine õige kõrgusega toolil, toetadades jalgu põrandale või jalatoele, aitab ära hoida selja liigse nõgususe teket. See on eriti oluline nimmevalude vältimiseks.

IThooldus ee ergonoomiline tookoht2Ekraani e. kuvari kõrgus ja kaldenurk peaks olema reguleeritav; tema optimaalne kaugus silmadest on 50-75 cm. Kaela õige asendi saavutamiseks peab ekraani ülaserv paiknema silmade kõrgusel või veidi madalamal. Nii jääb ekraan tervikuna silmade loomulikku vaatevälja (nurk rõhtjoone ja silma ekraani keskpunktiga ühendava sirge vahel võiks olla umbes 20º). Vaate suund ja ekraan peavad olema risti, järelikult peab olema ekraan veidi tahapoole kaldu. Ekraani paigutamisel on oluline ära hoida häirivat peegeldust või pimestust. Valgustitest ja aknast tulev valgus ei tohi peegelduda ekraanilt. Parem tuleb kasutada kohtvalgusteid, mille asendit saab kergesti reguleerida.
Tähtis on kujutuse kvaliteet ekraanil.

Kuvari pilt peaks olema maksimaalselt stabiilne, ning vanemad kui 7a. monitorid tuleks vahetada uuemate vastu.

Klaviatuur peab olema eraldiasetsev, kaldega ja soovituslikult mati pinnaga ning paigutatud töölauale nii, et töötajal ei tekiks vaevusi kätes ega käsivartes. Selleks peab klaviatuuri ees ja kõrval olema piisavalt vaba ruumi käte ja käsivarte toetamiseks ning hiire kasutamiseks. Klaviatuuri nupud peaksid olema puhtad ja loetavad.

Samuti peavad klaviatuur ja hiir asetsema võimaluse korral samal tasapinnal.

Kui hiire kasutamisel on märgata ebamugavusi, näiteks liialt raske on liigutada pointerit, tuleb välja selgitada põhjus. Vahel vajab hiir lihtsalt puhastamist. Toodetakse ka üha uusi ergonoomilisemaid hiiri, mis hoiavad käe neutraalses asendis.

IThooldus.ee ergonoomiline tookoht3Elektrijuhtmestik peaks olema kaetud või seotud. Ärge kasutage kahjustatud paljaid juhtmeid.

Kaablid ei tohiks mitTe mingil juhul paikneda kontoritooli rataste liikumisalas või lähiraadiuses.

Samuti ei tohi juhtmestik olla liiga pingul, kus väiksemagi vaevata on võimalik juhe pisikust välja tõmmata või katki rebida. Välised vigastused on pöördumatud ja muljutud kohtades võib toimuda üleliigset kuumenemist ja rebenenud juhtmekiudude tagajärjel halba elektriühendust, mis võib lõppeda põlenguga või elektrilöögiga.

Valgustus ja valgustatus hinnatakse vastavalt töö liigile.

Töökohad peavad olema piisavalt valgustatud. Valgustuse lisamisel või Projekteerimisel tuleb eelistada loomulikku päevavalgust.

Kui töökoha valgustuse osas on juhindutud standardi EVS-EN 12464-1:2003 «Valgus ja valgustus. Töökohavalgustus» 1. osast «Sisetöökohad», eeldatakse, et töökoha sisevalgustuse nõuded on täidetud. Vajadusel tuleb töökoha valgustatust suurendada vastavalt töötaja eale või terviseseisundile.
Valgus peab olema suunatud nii, et ei tekiks häirivaid varje ning et see ei pimestaks otse ega peegeldunult. Vältima peab heleduste suuri erinevusi töötaja liikumisel ühest ruumist või ruumiosast teise ning valgusallikast lähtuva valgusvoo värelust.

ITHOOLDUS EESTI OÜ

Reg.nr. 10250525
KMKR Nr: EE100225950
Turu 34b,
51004 Tartu, Eesti

Swedbank
IBAN: EE632200221017995424

Avatud / Suletud

Esmaspäev - Neljapäev
9.00 - 16.00
Laupäev - Suletud
Pühapäev - Suletud

Kontaktid

Seadmete ja teenuste müük

+372 601 6464
+372 50 20 212

Arvutihooldus ja teenindus

+372 641 4883
+372 51 00 345

E-post
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.