Blogi

Mis on turvaline parool(salasõna)?

salasonaArvutit era- või tööotstarbel kasutades on arvutikasutaja esmaseks privaatsuse kaitseks arvutisse või arvutivõrku sisselogimise parool. Nõuetekohane parool on eelduseks kasutaja turvalisuse tagamisel.

Parool tuleb valida selliselt, et seda on võimalik meelde jätta, kuid pole lihtne ära arvata. Kindlasti ei tohiks parooli üles kirjutada ja panna näiteks töökeskkonnas sahtlisse või mis veel hullem, kleepsuga arvutiekraani külge. Samuti ei tohi parooli avaldada kolmandatele isikutele, k.a kolleegidele. Juhul, kui on tekkinud kahtlus, et kõrvalistele isikutele on parool saanud teatavaks, tuleb arvutikasutajal parool kohe ära muuta.

Mida pikem teie parool on, seda raskem on seda ära arvata. Seega valige pikk parool, et on teave turvalisena hoida. Numbrite, sümbolite ja suur- ning väiketähtede kasutamine muudab nuhkijatele ja teistele teie parooli äraarvamise või lahtimurdmise keerulisemaks. Ärge kasutage parooli „123456” või „parool” ja vältige paroolides avaliku teabe, näiteks oma telefoninumbri kasutamist. See pole eriti originaalne ega ka ohutu!

Murdmiskindla salasõna meeldejätmine tundub võimatu ülesandena. Võtkem näiteks “r55ttttAr” – väga turvaline ja oi kui keeruline. Kuid allpool kirjeldame, kuidas on võimalik samsuguseid keerulisi salasõnu lausa iga netisaidi jaoks eraldi välja mõelda ning neid kõiki vabalt meeles pidada. Alustuseks heitkem pilk sellele, mis nõetele peaks vastama hea salasõna:

  1. sisaldab nii suur- kui väiketähti;
  2. sisaldab numbreid või kirjavahemärke;
  3. on vähemalt 8 märki pikk;
  4. ei sisalda sinu ega sinu lähedaste nimesid, sünnipäevi vms;
  5. ei sisalda sõnastikus leiduvaid sõnu.

Tegelikult on see imelihtne!

Salasõna esimene pool “r55ttt” tähendab: “Rong 5ee 5õitis Tsuhh Tsuhh Tsuhh” (S-d on asendatud numbritega 5). Aju on ehitatud nii, et kergem on meelde jätta rohkem infot kui vähem, nii paradoksaalne kui see ka ei oleks. Paremini jääb meelde terve laulusalm koos seostega kui üks imelik täheühend.

Salasõna teine pool “tAr” on sõna “rate” 3 esimest tähte tagurpidi, kusjuures eelviimane on suurtäht. Tegu on nimelt rate.ee kontol kasutamiseks mõeldud salasõnaga.

Internetipangas võib kasutada parooli “pP0rjkNa” – “Piilu Part 0li Rongi Juht” + sõna “pank” 3 viimast tähte tagurpidi. Seejuures paned ehk tähele, et meie parooli nii eest- kui tagantpoolt teine täht on suurtäht ning “o”? asemel kasutame numbrit “0”.

Nagu näed, oleme tekitanud omaenda turvalise salasõna meetodi, mis kõlab nii:

  1. salasõna esimene pool on laulusalmi sõnade esitähed;
  2. salasõna teine pool on internetisaidi 3 viimast tähte tagurpidi;
  3. “0″ asemel kasutame numbrit 0, “s” asemel numbrit 5;
  4. salasõna eest- ja tagantpoolt teine täht on suurtähed.

“Legendaarne”

Sina ei pea kasutama laulusalme või netisaidi viimaseid tähti tagurpidi. Mõtle välja midagi täiesti isiklikku.

Näiteks võid koostada salasõna järgmiselt: lemmikräppari nimi tagurpidi, millesse on segatud isikukoodi 4 viimast numbrit, ning viimane täht on suur, näiteks: c2a6p2u7T

Kui kasutad seda arvutis, kus kahtlustad klahvilogija olemasolu, siis võid muuta salasõna ümber: a2k6n2e7G

ALLIKAS: ARVUTIKAITSE

 

ITHOOLDUS EESTI OÜ

Reg.nr. 10250525
KMKR Nr: EE100225950
Tehnika 3,
51006 Tartu, Eesti

Swedbank
IBAN: EE632200221017995424

Avatud / Suletud

Esmaspäev - Neljapäev
9.00 - 16.00
Laupäev - Suletud
Pühapäev - Suletud

Kontaktid

Seadmete ja teenuste müük

+372 601 6464
+372 50 20 212

Arvutihooldus ja teenindus

+372 641 4883
+372 51 00 345

E-post
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.