Blogi

Milline oleks õige arvutikaabel tänapäeval?

Kaablit valides arvestage, et see jääb seina vähemalt kümneks aastaks. Netikiirused aga pidid kahekordistuma iga 21 kuuga... Millised on kiirused kümne aasta pärast, ei oska praegu isegi ette kujutada. Võib-olla on meil elutoaseina-suurused “telerid“, millega võib lisaks filmide vaatamisele kaks elutuba erinevates riikides virtuaalselt kokku ühendada ning ühenduskiirust selleks on vaja... u 100 Gbit/s?

Võrgukaabli puhul on valida kolme variandi vahel: kategooria 5, 6 või 7 kaabel (omadele cat5, cat6 või cat7). Kõik kolm on vaskkaablid – fiiberoptika jääb nii täna kui homme siinkohal mängust välja. Cat5 ja cat6 kaabli puhul saab lisaks valida, kas kasutada varjestatud või varjestamata varianti.
Cat5, täpsemalt selle edasiarendus cat5e, on täna enimkasutatavam ja odavaim võrgukaabel, mida iseenesestmõistetavana pakutakse võrgukaabli pähe igas ehituspoes. Arvutivõrgu ehitamisele spetsialiseerunud firmades räägitakse sellest aga juba mineviku võtmes. Cat5 lubab ühenduskiirust kuni 100 Mbit/s ning Cat5e kuni 1 GBit/s, kuid gigabitist ühendust on praktikas sageli võimatu luua – juba väikest sorti häirete või paigalduspraagi puhul jääb gigabitine link kättesaamatuks. Näiteks sõidavad maja eest läbi trollid, elektrikaablid on vähem kui meetri kaugusel võrgukaablitest (pole harvad juhused, kus ehitusfirma on võrgukaablid elektrikaablitega samasse kaablikarpi suunanud) või on remondimees kaabliga skaudisõlmi harjutanud. Tean juhust, kus ühe linnavalitsuse vastvalminud arvutivõrgus hakkasid vaid pooled arvutid gigabitise võrguühendusega tööle. Ning kummalisel kombel just need, mis asusid serveriruumile lähemal... Ehk lühidalt – soovitan cat5 kaablist kauge kaarega eemale hoida.

Cat6 on mõeldud gigabitise võrgu edastamiseks kuni 100meetrise juhtmepikkuse korral. Kuna kasutatud juhtmete ristlõige on suurem kui cat5 kaablitel, sobib see ka hästi voolu edastamiseks PoE tehnoloogiaga, sest takistus on väiksem. Praegu tulevikukodu ehitades tasuks valida just cat6 lahendus, sest kaablimeetri hind kannatab võrdluse välja küll.

Skandinaaviamaades on pealegi umbes kaks aastat tagasi vastu võetud määrus, et uusehitistes on minimaalne kaabelduse standard Cat6. Eestis sellekohased seadused ja järelvalve (hetkel) puuduvad.
Cat7 on, üllatus-üllatus, veelgi kallim. Selle kõik keerupaarid on eraldi varjestatud ning see toetab kiirusi kuni 10 Gbit/s. Et nii kiiret ühendust pole kodudes veel vaja, võib ühte kaablisse suunata nii telefoni, teleantenni signaali kui arvutivõrgu (viimast mõistagi siis mitte enam 10 Gbit/s kiirusega, vaid näiteks 1 Gbit/s kiirusega). Tegu on küll väga tulevikukindla lahendusega – vaid pistikuid vahetades saab kaablile hiljem lisada täna veel tundmatuidki kasutusalasid, ent paigaldus on tülikas (kaabel on väga jäik) ja nii kaablimeetri, kui pistikute hinnad krõbedad ja ühendamine keerukas.

ITHOOLDUS EESTI OÜ

Reg.nr. 10250525
KMKR Nr: EE100225950
Turu 34b,
51004 Tartu, Eesti

Swedbank
IBAN: EE632200221017995424

Avatud / Suletud

Esmaspäev - Neljapäev
9.00 - 16.00
Laupäev - Suletud
Pühapäev - Suletud

Kontaktid

Seadmete ja teenuste müük

+372 601 6464
+372 50 20 212

Arvutihooldus ja teenindus

+372 641 4883
+372 51 00 345

E-post
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.